YÜZ GERME (FACELİFT)

Yüzünüz hissettiğinizden daha yaşlı görünüyorsa, diğer yardımcı yöntemler ile tatmin olmadıysanız bu ameliyattan fayda görebilirsiniz. Bu ameliyat ile fazla cilt çıkarılmakta, alttaki dokular sıkılaştırılmakta, yüze genç bir görünüm sağlanmaktadır.
 
Bu ameliyat sigara kullanan kişilere yapılmamalıdır. Ameliyattan en az 8 hafta önce sigara bırakılırsa yapma şansı olabilmektedir.
 
Yüz germe ameliyatı genel anestezi veya bölgesel anestezi ile sersemletme anestezisi birlikteliğinde yapılır. Hastane şartlarında yapılan ameliyat sonrasında 1 gece hastanede kalmak gerekmektedir.
 
Yüz germe ameliyatında orta yüz bölgesi, üst yüz bölgesi ve boyuna ayrı ayrı veya birlikte müdahale edilebilir. Boyun için gerekirse çene altında da kesi yapılabilir. Saçlı deriden başlayıp, kulağın hemen önünden geçip, kulak arkasına dönen bir kesi hattı yapılır. Cilt altından ilerleyerek fazla cilt serbestlenir ve çıkarılır. Cilt altındaki kas dokular sıkılaştırılır. Ameliyat bitiminde gerekli görülürse dren koyulabilir.
 
Ameliyat kesileri, dolayısıyla izler ameliyat bölgesine göre değiştirilip kısaltılabilir.
Ameliyat sonrası genellikle ağrısız veya az ağrılı olarak tanımlanabilir. Yüzdeki morluk ve şişlikler 3 gün sonrasında azalmaya başlayacaktır. Yaklaşık 3 hafta sonunda kabul edilebilir sınırlara iner. Ancak tam iyileşme için 3 aya kadar beklemek gerekebilir.
 
10 gün kadar araç kullanımı, 3 ay kadar da ağır sporlar yasaklanmaktadır. Kalacak izler hastanın yara iyileşme şekline bağlı olduğu halde, 3 ay kadar izlerin az kalması için tedavi uygulanacaktır.
 
Bütün cerrahi uygulamalarda olduğu gibi, bu ameliyatta da anesteziye bağlı komplikasyonlar, kanama, enfeksiyon, his değişiklikleri, istenmeyen iz, dokularda şekil bozuklukları ortaya çıkabilir.
 
Özellikle sigara içilmesi yara iyileşmesini bozabilir ve doku kayıplarına sebep olabilir. Çok nadir de olsa bu ameliyatlarda yüz sinirlerinde kesi olma şansı bulunabilir.
 
Ameliyatın iyi yapılması ve hastanın kurallara uyup kendine iyi bakması durumunda bu riskler kabul edilebilir çok düşük seviyelerde ortaya çıkmaktadır.


geri