YAĞ EMME (LIPOSUCTION, LIPOSCULPTURE, VÜCUT ŞEKİLLENDİRME, LIPOPLASTY)

Belirli bölgelerde birikmiş yağlar vücudunuzun geri kalan bölgeleri ile uyumsuz ise, daha ince bir görünüm istiyorsanız, kıyafetlerin üzerinizde daha iyi durması sizin için önemli ise bu ameliyattan fayda görebilirsiniz. Ancak unutmamanız gerekir ki, liposuction ameliyatı bir kilo verdirme yöntemi değil, bir şekil verme ameliyatıdır.
 
Ameliyat hastane şartlarında, genel veya sersemletme anestezisi altında yapılır. Müdahale edilecek bölgeye göre 1-6 saat arasında değişebilen süreye sahiptir. Önceden işaretlenmiş bölgeler steril sıvı ile şişirilir. Sonrasında küçük borular yardımı ile açılmış küçük deliklerden, el ile, motorlu, ultrason veya lazer gücü ile çalışan aletler yardımıyla yağlar parçalanır ve emilir. El ile veya motor yardımıyla çalışıldığında ısı üretimi olmazken, ultrason ve lazer yağ parçalama işlemini ısı yoluyla yapar. Özellikle yüze veya başka bir bölgeye yağ transferi yapılacak ise, ultrason ve lazer liposuction yapmaktan kaçınılmalıdır. 
 
Boruların girmesi için açılan küçük delikler kapatılmayabilir. Ameliyat sonrasında 1-2 gün buralardan sıvı akışı sağlanabilir. Ameliyat sonrasında giydirilen korse 6-8 hafta kadar kullanılmalıdır.
 
Özellikle el ile veya motorlu aletler ile yapıldığında yağ emme ameliyatı neredeyse ağrısızdır. Birkaç gün süren hafif sızı sonrasında normal hayata dönüş sağlanabilir. 
Şişlik ve sertliklerin azalıp sonucun görünür hale gelmesi 4-5 hafta sonrasında başlar. Yine de nihai görünüm için 3 ay kadar beklemek gerekebilir.
 
Bütün cerrahi uygulamalarda olduğu gibi, bu ameliyatta da anesteziye bağlı komplikasyonlar, kanama, enfeksiyon, his değişiklikleri, istenmeyen iz, dokularda şekil bozuklukları ortaya çıkabilir.
 
Ameliyatın iyi yapılması ve hastanın kurallara uyup kendine iyi bakması durumunda bu riskler kabul edilebilir çok düşük seviyelerde ortaya çıkmaktadır.
 


geri