MEME ESTETİĞİ (KÜÇÜLTME, REDÜKSİYON)

Göğüsleriniz vücudunuza göre çok büyükse, boyun ve sırt ağrılarına sebep oluyorsa, meme başı aşağı doğru yer değiştirmişse, bir memeniz diğerinden büyükse ve bunlardan birinden mutsuz iseniz meme küçültme ameliyatından fayda görebilirsiniz.
 
Meme küçültme ameliyatı hastane şartlarında, genel anestezi altında, genellikle 2-4 saat arasında süren bir ameliyattır. 1 gecelik yatış gereklidir. Fazla doku çıkarıldıktan sonra cerrah meme başını daha yükseğe yerleştirerek meme şeklini tamamlar. Meme başı, meme ön kısmı ve meme altı olmak üzere üçlü kesi genellikle gereklidir. Kapatıldıktan sonra meme başı çevresinde ve aşağı doğru (lolipop şeklinde) ve meme alt katlantısında (Ters T, çapa şeklinde) olacak şekilde kesi hattı oluşacaktır. Ameliyat sonunda konulacak emici drenler, ertesi gün taburcu öncesi ağrısız bir şekilde çekilecektir.
 
Ameliyat sonrası ağrısız veya az ağrılıdır. Ameliyat sonrasında 10 gün boyunca araç kullanımı, 3 ay boyunca da özellikle kolların kullanıldığı ağır sporlardan kaçınılması gerekecektir.
 
Memenin ameliyat sonrasında alacağı şekil, meme başının ne kadar yükseğe taşındığına, ne kadar doku çıkarıldığına ve hastanın yara iyileşme şekline sıkı sıkıya bağlıdır. Her ne kadar kalacak izlerin hastanın yara iyileşmesine bağlı olduğu bilinse de, 3 ay boyunca izlerin daha az kalabilmesi için gerekli tedaviler yapılmalıdır.
 
Bütün cerrahi uygulamalarda olduğu gibi, bu ameliyatta da anesteziye bağlı komplikasyonlar, kanama, enfeksiyon, his değişiklikleri, istenmeyen iz, dokularda şekil bozuklukları ortaya çıkabilir.
 
Ameliyatın iyi yapılması ve hastanın kurallara uyup kendine iyi bakması durumunda bu riskler kabul edilebilir çok düşük seviyelerde ortaya çıkmaktadır.


geri