MEME ESTETİĞİ (BÜYÜTME, PROTEZ)

Göğüslerinizin vücudunuz göre küçük olduğunu düşünüyorsanız, kıyafetlerin üst kısmının üzerinizde daha iyi duracağını düşünüyorsanız, kilo vermeye veya doğum sonrasına bağlı olarak göğüslerinizde küçülme olmuşsa, bir memeniz diğerinden küçük ise bu ameliyattan fayda görebilirsiniz.
 
Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında ve ameliyathane şartlarında yapılmaktadır. Ameliyat sırasında uygun bölgeden yapılan kesi ile hastanın durumuna göre kas altı veya kas üstünde bir cep oluşturulur ve bu cebe protez yerleştirilir. Emici dren koyulduktan sonra uygun şekilde kapatılır. Ameliyat yaklaşık 1 saat kadar sürer. 1 gece hastanede kaldıktan sonra, hastanın mevcut emici drenleri çekilerek hasta taburcu edilir.
 
Kullanılan protezlerin kanser yapıcı etkisi veya emzirmeyi etkileyen bir yan etkisi yoktur.
Kullanılan protez anatomik (damla) veya yuvarlak şekilli ve çeşitli boyutlarda olmaktadır. Vücudunuzun yapısı, oranları ve isteğiniz üzerine en uygun protez seçimi yapılacaktır.
Vücudunuzun yapısı, cilt yapınız ve mevcut meme dokusu ameliyat başarısını etkileyen unsurlar arasında yer alır. Günümüzde ameliyat sonrası memnuniyet sıralamasında meme büyütme ameliyatları ilk sırayı almaktadır.
 
Bütün cerrahi uygulamalarda olduğu gibi, bu ameliyatta da anesteziye bağlı komplikasyonlar, kanama, enfeksiyon, his değişiklikleri, istenmeyen iz, dokularda şekil bozuklukları ortaya çıkabilir. Bunlara ek olarak bu ameliyata özel olmak üzere, protez çevresinde kapsül gelişimi denilen, bir çeşit yabancı cisim reaksiyonu ve memelerde sertleşme olabilir.
 
Ameliyatın iyi yapılması ve hastanın kurallara uyup kendine iyi bakması durumunda bu riskler kabul edilebilir çok düşük seviyelerde ortaya çıkmaktadır.
 
Ameliyattan sonra 3 ay kadar özellikle kolların kullanıldığı ağır sporlardan kaçınmak gerekecektir. Genel anlamda çok az ağrı veya ağrısız olarak geçen ameliyat sonrası dönemde ilk 10 gün araç kullanımı tavsiye edilmemektedir.


geri