MEME DİKLEŞTİRME (TOPARLAMA, SIKILAŞTIRMA, MASTOPEKSİ)

Göğüsleriniz kilo verme veya emzirme sonrası içi boşalıp sarktıysa, meme başı aşağı doğru yer değiştirmişse, memeleriniz gevşemiş ancak hala meme dokusu var ise ve bunlardan birinden mutsuz iseniz meme dikleştirme ameliyatından fayda görebilirsiniz.
 
Meme dikleştirme ameliyatı hastane şartlarında, genel anestezi altında, genellikle 2 saat arasında süren bir ameliyattır. 1 gecelik yatış gereklidir. Fazla cilt çıkarıldıktan sonra cerrah meme başını daha yükseğe yerleştirerek meme şeklini tamamlar. Meme başı, meme ön kısmı ve meme altı olmak üzere üçlü kesiden gerekli olanı cerrah tarafından seçilir. Bu kesiler meme başı çevresinde ve/veya aşağı doğru (lolipop şeklinde) ve/veya meme alt katlantısında (Ters T, çapa şeklinde) olacak şekilde kesi hattı oluşacaktır. 
 
Bazı hastalarda meme toparlandıktan sonra daha dik ve dolgun bir görünüm elde etmek için protez uygulanması da gerekebilir.(Bkz. Meme büyütme)
Ameliyat sonunda konulacak emici drenler, ertesi gün taburcu öncesi ağrısız bir şekilde çekilecektir.
 
Ameliyat sonrası ağrısız veya az ağrılıdır. Ameliyat sonrasında 10 gün boyunca araç kullanımı, 3 ay boyunca da özellikle kolların kullanıldığı ağır sporlardan kaçınılması gerekecektir.
Memenin ameliyat sonrasında alacağı şekil, meme başının ne kadar yükseğe taşındığına, ne kadar doku çıkarıldığına ve hastanın yara iyileşme şekline sıkı sıkıya bağlıdır. Her ne kadar kalacak izlerin hastanın yara iyileşmesine bağlı olduğu bilinse de, 3 ay boyunca izlerin daha az kalabilmesi için gerekli tedaviler yapılmalıdır.
 
Bütün cerrahi uygulamalarda olduğu gibi, bu ameliyatta da anesteziye bağlı komplikasyonlar, kanama, enfeksiyon, his değişiklikleri, istenmeyen iz, dokularda şekil bozuklukları ortaya çıkabilir.
 
Ameliyatın iyi yapılması ve hastanın kurallara uyup kendine iyi bakması durumunda bu riskler kabul edilebilir çok düşük seviyelerde ortaya çıkmaktadır.


geri