KOL GERME (ARM LIFT)

İleri derecede kilo vermişseniz, doğum sonrası kiloları vermiş ancak kol derisinde sarkma ve düzensizlik şikayetleriniz varsa, giysileriniz ve mayonuzun üzerinizde daha iyi durmasını istiyorsanız, bu ameliyattan fayda görebilirsiniz.
 
Kol germe ameliyatı hastane şartlarında ve genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat sonrası 1 gece yatış genellikle gereklidir.
 
Yapılacak çizime uygun olarak fazla cilt çıkarıldıktan sonra, kol iç tarafında dirseğe uzanan dikey bir hat olacak şekilde kesi hattı kapatılır. Genellikle emici drenler kullanılır ve ertesi gün ağrısız bir şekilde çekilir.
 
Gerektiğinde bu işleme ek olarak yağ emme (liposuction) de yapılabilir. Bitiminde giydirilecek korse 6-8 hafta kullanılmalıdır. 
 
Genellikle az ağrılı geçen 2-3 gün sonrasında şişlik ve sertlikler azalmaya başlar. Sonucun nihai olarak görülebilmesi için 3-6 ay gereklidir.
 
10 gün kadar araç kullanımı, 3 ay kadar da ağır sporlar yasaklanmaktadır. Kalacak izler hastanın yara iyileşme şekline bağlı olduğu halde, 3 ay kadar izlerin az kalması için tedavi uygulanacaktır.
 
Bütün cerrahi uygulamalarda olduğu gibi, bu ameliyatta da anesteziye bağlı komplikasyonlar, kanama, enfeksiyon, his değişiklikleri, istenmeyen iz, dokularda şekil bozuklukları ortaya çıkabilir.
 
Ameliyatın iyi yapılması ve hastanın kurallara uyup kendine iyi bakması durumunda bu riskler kabul edilebilir çok düşük seviyelerde ortaya çıkmaktadır.
 


geri