KEPÇE KULAK ESTETİĞİ (OTOPLASTİ)

Kulaklarınız normalden daha fazla belirgin ve dışa dönük ise, başka bir deyişle kepçe kulak şeklinde ise bu ameliyattan fayda görebilirsiniz.
 
Ameliyat hasta aksini istememişse veya yaşı çok küçük değilse, genellikle bölgesel uyuşturma ile yapılabilir. Yaklaşık 1 saat kadar sürer. Kulak arkasından yapılacak kesi sonrasında, fazla cilt çıkartılır ve kıkırdaklara şekil verilerek dikiş ile kapatılır. Ameliyattan sonra 2 gün kulak üzerinde baskı uygulayan sargı olacaktır. İlk kontrolü takiben sargı çıkarılır ve kulaklar açık bırakılır. 1 hafta kadar saç bandı ile kulak üst kısımlarına destek verilebilir.
 
Ameliyat sonrası ağrısızdır. Birkaç gün kulakların üzerine yatılmaması istenebilir. 2-3 hafta sonrasında kulak arkasındaki dikişler alınır. İzler kulak arka hattında kalacağı için görünmez.
Sonuçları kalıcı olan ameliyat 6 yaşından itibaren yapılabilir.
 
Bütün cerrahi uygulamalarda olduğu gibi, bu ameliyatta da anesteziye bağlı komplikasyonlar, kanama, enfeksiyon, his değişiklikleri, istenmeyen iz, dokularda şekil bozuklukları ortaya çıkabilir.
 
Ameliyatın iyi yapılması ve hastanın kurallara uyup kendine iyi bakması durumunda bu riskler kabul edilebilir çok düşük seviyelerde ortaya çıkmaktadır.


geri