KARIN ESTETİĞİ (ABDOMİNOPLASTİ)

Doğum sonrasında veya çok kilo verdikten sonra karnınızın özellikle alt kısmında sarkma ve çatlaklar varsa, karın bölgeniz dışarı sakmış ve kötü görünüyorsa, giysilerin orta kısımları üzerinizde iyi durmuyorsa bu ameliyattan fayda görebilirsiniz.
 
Ameliyat hastane şartlarında, genel veya spinal anestezi altında yapılır. Genellikle 2-3 saatlik bir ameliyat olmakla birlikte, ek olarak yapılacak yağ emme (liposuction) süreyi uzatabilir. Ameliyat sırasında cerrah sarkan fazla cildi çıkartacak ve gevşemiş karın kaslarınızı onararak sert ve gergin bir karın duvarı ortaya çıkacaktır. Ameliyat bitiminde kasıkta kalacak şekilde bir kesi hattı oluşacaktır. Aynı zamanda gerekiyorsa göbek deliği de yeniden oluşturulacaktır. Emici drenler ameliyattan 1-2 gün sonrasına kadar bekletilecektir. Bu yüzden ameliyat sonrası 1-2 gün hastanede yatış yapılacaktır. Ameliyat sonrasında giydirilen korse 6-8 hafta kadar giyilecektir.
 
Estetik cerrahi ameliyatları içinde ağrı yapma potansiyeli en fazla olan ameliyat olmakla beraber, abdominoplasti sonrası dönemin hastalar tarafından çok rahat geçtiği ifade edilmektedir.
 
10 gün kadar araç kullanımı, 3 ay kadar da ağır sporlar yasaklanmaktadır. Kalacak izler hastanın yara iyileşme şekline bağlı olduğu halde, 3 ay kadar izlerin az kalması için tedavi uygulanacaktır.
 
Bütün cerrahi uygulamalarda olduğu gibi, bu ameliyatta da anesteziye bağlı komplikasyonlar, kanama, enfeksiyon, his değişiklikleri, istenmeyen iz, dokularda şekil bozuklukları ortaya çıkabilir.
 
Ameliyatın iyi yapılması ve hastanın kurallara uyup kendine iyi bakması durumunda bu riskler kabul edilebilir çok düşük seviyelerde ortaya çıkmaktadır.
 


geri