BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)

Burun estetiği ya da Rinoplasti, estetik cerrahinin en sık yapılan ameliyatlarındandır. Genel anlamda burnun şeklini değiştirme ameliyatları olarak tarif edilebilir.
 
Burnunuzun şekli, açısı veya büyüklüğünden şikayetçi iseniz bu ameliyatlardan fayda görebilirsiniz.
 
Ameliyat genel anestezi altında ve mutlaka hastane şartlarında yapılmalıdır. Kapalı teknik veya açık teknik ile yapılabilir. Açık teknik burun ucunda daha fazla değişiklik gerektiren hastalarda seçilmekte ise de, seçimin Estetik Cerraha bırakılması daha doğru olacaktır.
 
Açık teknikte burnun dikey orta hattında yatay 3 milimetre boyutunda görünür olmayan iz kalmaktadır. Kapalı teknikte izler burun içerisinde olmaktadır. Ancak hastaların izlerden dolayı şikayeti olmamaktadır.
 
Yaklaşık 2 saat süren ameliyat sonrasında burun içerisine tampon yerine kullanılan borular konulmakta, böylece hastanın eve dönerken nefes alabilmesi sağlanmaktadır. 3 ila 4 gün sonrasında bu borular ağrısız olarak çıkarılmaktadır. Ameliyat sonrasında burun sırtına flaster ve alçı atel yerleştirilmekte, böylece buruna dıştan şekil verip, darbelere karşı korunma sağlanmaktadır. 
 
Ameliyat sonrası neredeyse ağrısızdır. Hastaların dolgunluk hissi dışında ağrı şikayetleri pek azdır.
 
Şişme ve morarma, az veya çok her hastada olmaktadır. Az olabilmesi için hemen ameliyat sonrasında soğuk uygulamaya başlanır. 4. Günden itibaren şişme ve morarma azalmaya başlar. 7. gün alçı çıkarılır ve flaster konularak 5 gün daha koruma sağlanır. 2-3 hafta içerisinde sosyal ortamlara çıkacak duruma gelinir. Ancak burun şeklinin tam oturması 3 ila 6 ayı bulmaktadır.
 
Ağır sportif aktivitelerden ve darbelerden 1 ila 2 ay kadar sakınılması gerekmektedir. Aynı şekilde bu süre içerisinde gözlük kullanıyor iseniz, doktorunuza danışıp kontakt lens kullanmanız gerekebilmektedir.
 
Bütün cerrahi uygulamalarda olduğu gibi, bu ameliyatta da anesteziye bağlı komplikasyonlar, kanama, enfeksiyon, his değişiklikleri, istenmeyen iz, dokularda şekil bozuklukları ortaya çıkabilir.
 
Ameliyatın iyi yapılması ve hastanın kurallara uyup kendine iyi bakması durumunda bu riskler kabul edilebilir çok düşük seviyelerde ortaya çıkmaktadır.


geri